Seyahat Etme İsteğinizi Artaracak 7 Motive Edici Sebep

12 Kasım 2018

1. Sosyal Medyada Seyahat Hesaplarını Takip Etmeye Başlayın

O kadar şanslıyız ki, Instagram, Youtube ve Mapify gibi sosyal medya kanalları sayesinde seyahatle ilgili neredeyse sınırsız bilgi ve içeriğe erişimimiz var. Sosyal medyanın bu kadar etkili olmasının sebebi bu hesapların çoğunun bizim gibi sıradan insanlara ait olması. Tabi ki ünlü kişilerin hesaplarından bahsetmiyorum. Şahsen, diğer insanların seyahat fotoğraflarına bakmak veya videolarını izlemekten daha motive edici başka bir yol düşünemiyorum. Hele ki bu kişileri tanımasanız bile onlarla bir bağ kurabilirseniz, artık sizi kimse tutamaz. Onlar yapabiliyorsa, siz de yapabilirsiniz!

Monterosso Al Mare

2. Seyahat Bloglarını Okumaya Başlayın

Bu paragraf aslında bir öncekinin devamı sayılabilir. Sadece fotoğraflara bakmak veya videoları izlemekle kalmayın. İçeriklerini beğendiğiniz gezginlerin deneyimlerini ve anılarını okumak da hoşunuza gidebilir. Bir sonraki seyahatiniz için faydalı bilgiler bulabilir, bir sonraki seyahatinizi size ilham veren güzel bir blog yazısı okuduktan sonra  planlayabilirsiniz. O kadar çok seyahat blogu var ki, size hitap eden birkaç tane bulacağınızdan eminim.

Madrid Ghost Town, New Mexico

3. Değişik Mutfaklarla İlgili Araştırma Yapmaya Başlayın

Seyahat etmek sadece değişik sokaklarda yürümek veya turistik yerlerin fotoğrafını çekmek değil tabi ki. Seyahat etmenin en güzel yanlarından biri değişik mutfakları tadabilmek. Dünya üzerinde çeşit çeşit mutfak var. Üstelik bu lezzetler sadece ülkeden ülkeye değişmekle kalmayıp, aynı ülkenin farklı bölgelerinde de değişiklik gösteriyorlar. Çin yemeğini Çin’de, sushiyi Japonya’da yemek istemez miydiniz?

Athens

4. Meraklı Olun! Değişik Kültürler Hakkında da Araştırmalar Yapın

Dünya mutfaklarını araştırmaya başlamışken, değişik kültürlerle ilgili de bilgi edinmeye ne dersiniz? Mutfak, bir ülkenin kültürünün kuşkusuz çok önemli bir parçası ama tamamı değil. Dünyanın değişik yerlerinde insanlar farklı farklı giyiniyor, farklı müzikler dinliyor, farklı gelenek ve göreneklere uyuyor, misafirlerini bile farklı şekilde ağırlıyor. Bütün bu farklılıkları keşfetmek sizi de heyecanlandırmıyor mu?

5. Kendi Seyahat Hikayelerinizi Anlatmaya Başlayın 

Sürekli başkalarının seyahat hikayelerini dinlemekten yorulmadınız mı? Sizin de kendi seyahat hikayeleriniz olabilir. Başkalarının hikayelerini dinlemek çok güzel ama kendi hikayenizi anlatmak daha da güzel. Unutmayın, en güzel hikayeler kişisel deneyimlerden çıkar. Artık sizin de hayatınızı yaşayıp, diğerleyiyle paylaşma vaktiniz geldi.

Vernazza, Cinque Terre

6. Para Biriktirmeye Başlayın

Bazılarınızın “Seyahat etmeye param yok” dediğini duyar gibiyim. Sizi anlamakla beraber bu cevabı bir mazeret olarak kabul etmiyorum. Şu anda yeterli paranız olmayabilir ama bugünden biriktirmeye başlarsanız, ilerisi için yeterli birikiminiz olacaktır. Birikim yapmanın yanı sıra seyahatinizi önceden planlamak ve akıllı tercihler (ucuz havayolları ile seyahat etmek, hosteslerde kalmak gibi) yapmak da bir o kadar önemli.  Bu şekilde korktuğunuzdan çok daha az harcayacağınızı garanti ederim.

7. Havayolları Şirketlerinin Promosyonlarını Takip Edin 

Havayolları şirketlerinin promosyonlarını, kampanyalarını takibe alın. Sadece ucuz havayolu şirketlerinden bahsetmiyorum. Promosyon zamanında aldığım bazı biletlerin fiyatlarını söylesem inanmayabilirsiniz. O yüzden bu kampanyaları küçümsemeyin ve kovalamaya başlayın. Sizin için uygun olan bileti bulacağınıza eminim.

Yorum yapılmamış

    Yorum Yaz