Fransa’nın Şarap Başkenti: St Emilion

23 Şubat 2015

St Emilion, Fransa’nın güney batısında Bordo şarap bağlarının göbeğinde bir orta çağ şehri. 9. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar blok blok taşlar taşınarak inşa edilmiş şehrin altında yaklaşık 200 km uzunluğunda yeraltı galerileri bulunuyor.

IMG_0766

Tertres

St Emilion’un kendine has parke taşları ile kaplı yaya sokaklarının özel bir ismi var: Tertre. Bu sokaklardan şehirde dört tane var: Tertre de la Tente, Tertre des Vaillants, Tertre de la Cadene ve Tertre de la Porte Saint Martin.

Parke taşları İngiliz tüccarlar tarafından getirilmiş. Teknelerinde balast olarak kullandıkları parke taşlarını bırakıp yerlerine şarap dolusu fıçıları koyarlarmış.

IMG_0768

Eglise Monolithe (Yekpare Kilise)

Eglise Monolithe Avrupa’nın en büyük tek taştan yapılmış yani yekpare kilisesi. Kilisenin çanı St Emilion’un en yüksek noktası ve tam 196 basamakla çıkılıyor. Şehrin tamamı gibi kocaman bir kaya oyularak yapılmış.

IMG_0751

Les Lavoirs (Yıkama Alanları)

Sokaklarda yürürken karşınıza bir kaç tane yıkama alanları olarak tercüme edebileceğimiz havuzlar çıkacak. Bu havuzlar 19. yy sonunda yapılmış ve bir şehir efsanesine göre keşiş Emilion’un 8. yy’da kendi inziva yerinde çıkarttığı kaynakla aynı kaynaktan besleniyorlar. Eskiden çamaşır yıkamak için kullanılan bu havuzlar günümüzde çiçeklerle süslü havuzlar olarak şehre renk katıyorlar.

St Emilion’a Bordonun merkezinden trenle yaklaşık 45 dakikada varılıyor. Eski şehir tabelalarını takip ederek 10 dakikalık bir yürüyüşle St Emilion’a varabilirsiniz. Unutmadan St Emilion, UNESCO’nun dünya mirası listesinde olduğunu da hatırlatalım.

IMG_0745

Yemek

L’envers du Décor

11, rue du Clocher 33330 St Emilion

05 57 74 48 31

Rezervasyon yapma imkanınız olursa şömineli salondan bir masa isteyin. Haftanın 7 günü açık.

IMG_0760

Alışveriş

Şehrin her yeri tahmin edebileceğiniz gibi şarap dükkanları ile dolu. Havaalanından alırım diye düşünmeyin bulamazsınız o yüzden mutlaka dönmeden hiç değilse bir şişe kapın. St Emilion her ne kadar şarap bağları ile anılsa da özel yapım makaronlarının namı da epey yürümüş. Hediye için iyi bir fikir olabilir.