Montenegro’da Gezilecek Yerler

6 Kasım 2019

Perast

Montenegro’da kalınacak tek yer kesinlikle Perast. UNESCO koruması altındaki bu küçük köy, Montenegro’nun diğer kısımlarından çok farklı. Gerek estetik, gerek manzara gerekse de yeme-içme anlamında Montenegro’nun açık ara en güzel yeri bence.

Perast’taki en güzel otel ise tartışmasız Iberostar Heritage Grand Perast. Kahvaltının verildiği teras sanırım Perast’ın en güzel manzarasının görülebildiği yer. Manzara bir kenara kahvaltı büfesi de muhteşemdi. Bu kadar çok ve lezzetli seçenek daha önce görmüş müydüm emin değilim. Otelin önünde kendine ait küçük bir plaj da var. Plaj deyince aklınıza kumsal gelmesin ama bahsettiğim yolun kenarında güneşlenip denize girebileceğiniz bir bölüm. Çok ufak da olsa serinlemek için bir havuzu da var. Hava yaz aylarında o kadar sıcak oluyor ki, deniz ve havuz hayat kurtarıcı oluyor. Perast’ta önünde plaj olan tek otel Iberostar’dı.

Konoba Skolji: Havaalanından bizi otele getiren şoförün önerisiydi. En yerel ve yemekleri güzel olan yer çıktı. O kadar sevdik ki iki kere gittik.

Conte: Conte Hotel’in restoranı da çok keyifliydi. Iberostar Heritage Grand Perast’ın hemen yanında, deniz kenarında bir restoran. Yaz aylarında akşam için rezervasyon yapmak gerekiyor.

Genel olarak Perast’taki bütün restoranlar güzeldi. Bizim hepsini denemek için zamanımız olmasa da, hepsi güzel ve keyifli duruyordu.

Porto Montenegro

Montenegro’nun bizim gördüğümüz en modern kısmı Tivat’daki Porto Montenegro yani marinaydı. İçinde güzel kafeler ve restoranlar var ama çok uzun vakit geçirebileceğiniz bir yer değil. Biz kısa bir tur attıktan sonra marinayı geçtikten sonra biraz ileride kalkan Bella Boka teknesine binip Herceg Novi’ye geçtik.

Porto Montenegro

Herceg Novi

Herceg Novi, yazlık bir sahil kasabası havasında. Daha çok denize girmek için gidilecek bir yer gibi. Eski şehir biraz yukarıda, tabelaları takip ederek çıkabilirsiniz. Yemek yemek veya bir şeyler içmek için eski şehirde bulunan meydan, sahil kısmına göre daha güzel. Bizim cahilliğimize geldi, mayosuz gittik. O kadar sıcaktı ki yürümek bile zordu. Tekne saati de maalesef üç saat sonraydı, o yüzden bizim için biraz sıkıcı oldu.

Kotor

Perast’tan Kotor’a arabayla gitmek de tekneyle gitmek de kolay ama tekneyle çok daha keyifli tabi ki. Biz Kotor’u pek beğenmedik açıkcası. Surların içindeki eski şehrin de çok bir numarası yok. Özellikle daha önce Avrupa’da başka eski şehirler görmüş olanları etkileyecek bir yer değil. Lokanta kalitesi de maalesef çok düşük.

Ulaşım

Montenegro’da en hızlı ve keyifli ulaşım yolu tekne. Özel motorlar var ama ben size Bella Boka firmasını öneririm. Tivat, Herceg Novi, Perast ve Kotor’a seferleri var. Özel motorlara göre de çok daha ucuz.