Provans’ın en şık şehri: Saint Remy de Provence

2 Temmuz 2017

Geçen sene Eylül ayında düğün bahanesiyle gittiğimiz St Remy de Provence’dan Van Gogh’un Provansı yazısında biraz bahsetmiştim ama yeni seyahat noktası arayanlar için ayrı bir yazıyla tekrar hatırlatmanın iyi olacağını düşündüm.

Michel de Nostradamus’un doğduğu yer olan St Remy de Provence, daracık sokakları, çeşmelerle süslü meydanları ve birbirinden güzel butikleri ve restoranlarıyla Provans’ın en şık şehirlerinden biri. Vaktinizin çoğunu geçireceğiniz eski şehir araba yollarının çevrelediği bir çemberin içinde. Arabaların giremediği bu alanda gördüğünüz her sokağa gire çıka eski şehri gezmenizi öneririm. Zaten ikinci gününüzde ilk başta labirent gibi gelen şehri çözeceğinize eminim. İkinci günün sonunda ise St Remy’yi yakınlardaki şehirleri keşfetmek için güzel bir üs olarak kullanabilirsiniz. (Bakınız: Beaucaire, Arles )

St Remy’nin en hareketli günlerinde biri Çarşamba günleri. Çünkü çarşamba günleri  sabahın erken saatlerinde nerdeyse bütün eski şehri kaplayan pazar kuruluyor.  Öğlen birde biten pazarı sakın kaçırmayın. Çarşamba günü dışında diğer günlerde de meydanlarda kurulan küçük pazarlarla karşılaşabilirsiniz.

St Remy’de yapabileceğiniz belki de en komik aktivite ise Türkiye’den getirilen balıkların (evet doğru okudunuz) ayak masajı yaptığı Instant Fish Spa’ya bir uğramak. Zaten önünden geçe geçe en sonunda dayanamayıp bir deneyelim bari diyeceğinize eminim. Hele bizim gibi sıcak bir mevsimde giderseniz çok iyi geleceğini garanti ediyorum.

Fransa’nın ne kadar küçük olursa olsun her şehrinde olduğu gibi St Remy’de de görülmeye değer müzeler bulacaksınız. Bunlardan bir tanesi modern ve güncel sanat müzesi Musee Estrine.18. yüzyıldan kalma bir binanın ev sahipliğini yaptığı müze eski şehrin göbeğinde yer alıyor.

Musee Estrine

img_9078Gezmek isteyeceğiniz diğer müzeler ise Glanum arkeolojik bölgesinde bulunan tarihi eserlerin sergilendiği 15. yüzyıldan kalma Hotel de Sade ve bir rönesans dönemi binası olan Hotel Mistral de Mondragon’da bulunan etnoloji müzesi Musee des Alpilles.St Remy’ye gidince görmeden dönerseniz pişman olacağınız yer ise Vincent Van Gogh’un bir süre yattığı hastanenin kendisine ayrılan müze kısmı. Eski yunan şehirleri Les Antiques ve Glanum kalıntılarının hemen karşısındaki yolu takip ederek St Paul de Mausole’a ulaşabilirsiniz. Van Gogh müzesi ile ilgili daha detaylı bilgiyi Van Gogh’un Provansı yazısında bulabilirsiniz.

Hotel Gounod

St Remy’de kalabileceğiniz en güzel otellerden biri kompozitör Gounod’dan ismini alan Hotel Gounod hem konum hem güler yüzlü hizmet hem de güzel bahçesi ve havuzu ile St Remy de Provence’da kalmak için en güzel seçeneklerden biri.  St Remy küçük bir şehir olsa da güzel yemek ve güzel şarap bulabileceğiniz bir sürü restoran var. Bunlardan bir kaç tanesi: L’EstagnolL’aile ou La CuisseCafe de la Place ve Chez Gus, Coquillage&Crustaces .

St Remy De Provence Marsilya havaalanına yaklaşık bir saat mesafede. Araba kiralamanızı ve böylece etrafı da gezmenizi tavsiye derim. İyi yolculuklar !

Provans fotoğraflarından satın almak isterseniz ArtandtheStreetShop sayfamıza bakabilirsiniz.