Van Gogh’un Provansı

23 Eylül 2016

Van Gogh’un ömrünün bir kısmını geçirdiği ve tablolarının çoğuna ilham kaynağı olan güney Fransa’da St Remy de Provence’a gidince Van Gogh ile ister istemez duygusal bir bağ kurmak kaçınılmaz oluyor.

1888’den 1889’a kadar resmini yaptığı odasının (Bedroom in Arles) bulunduğu, St Remy’ye yaklaşık yarım saat uzaklıktaki Arles’da yaşayan Van Gogh, ruhsal sağlığı iyice bozulunca 1889 Mayıs ayında St Remy’deki St Paul de Mausole hastanesine girmiş. Tam bir sene boyunca burada kalan Van Gogh bu süre zarfında yüzelliyi aşkın tabloya imza atmış. Özellikle buğday tarlalarını, dağları, zeytinlikleri ve servi ağaçlarını resmeden Van Gogh’un en önemli tablolarından biri olan Yıldızlı Gece (The Starry Night) tablosu da hastanede kaldığı sırada yaptığı tablolardan biri.

Eylül 1889’da kardeşi Theo’ya yazdığı mektupta St Remy’den bahsederken “Herşeyi saf altının ışığı ile kaplayan bir güneşle ….” diye yazan Van Gogh’un diğer mektuplarında da Provans’ın doğasından ve renklerinden nasıl etkilendiğini okudukça çevrenize daha farklı bir gözle bakmaya başlıyorsunuz.

Halen hastane olarak hizmet veren St Paul de Mausole’ün hemen yanında yer alan eski bir manastır olan Cloitre St Paul bir kültür ve turizm merkezine (http://www.saintpauldemausole.fr) dönüştürülmüş. St Remy’nin kalbindeki eski şehrin merkezinden itibaren karşınıza çıkacak olan Van Gogh tablolarını gösteren bilgilendirme tabelaları sizi adım adım Cloitre St Paul ve St Paul de Mausole hastanesine kadar götürecek.

img_8947

img_8955

img_8980

Alpilles bölgesinin başkenti ve Nostradamus’un da doğduğu şehir olan St Remy de Provence’a gitmişken görebilecekleriniz:

  • Modern ve güncel sanat müzesi olan Estrine Müzesi: 18. Yüzyıldan kalan bir binanın ev sahipliğini yaptığı müze eski şehirde ve pazartesi dışında her gün açık. http://musee-estrine.fr

img_9078

  • Nostradamus’un evi ve Nostradamus Çeşmesi
  • Glanum arkeolojik bölgesinde bulunan tarihi eserlerin sergilendiği 15. Yüzyıldan kalma Hotel de Sade. http://www.hotel-de-sade.fr
  • Rönesans dönemi binası olan Hotel Mistral de Mondragon’da bulunan etnoloji müzesi Musee des Alpilles.
  • Eski yunan şehirleri Les Antiques ve Glanum kalıntıları. Antiklerin hemen karşısındaki yol aynı zamanda St Paul de Mausole’a gidiyor.
  • Çarşamba günleri nerdeyse bütün eski şehri kaplayan pazarı kaçırmayın. Sabahın erken saatlerinde başlayıp öğlen birde bitiyor.

img_7132

Kalmak için: Kompozitör Gounod’dan ismini alan Hotel Gounod hem konum hem güler yüzlü hizmet hem de güzel bahçesi ve havuzu ile St Remy de Provence’da kalmak için en güzel seçeneklerden biri. (http://www.hotel-gounod.com/)

Yemek:

img_8903

L’Estagnol – http://restaurant-lestagnol.com

L’aile ou La Cuisse – http://restaurantlaileoulacuisse.com

Cafe de la Place – http://www.cafedelaplace-stremy.fr

Chez Gus, Coquillage&Crustaces – http://gussaintremy.com

Gitmek için: St Remy De Provence Marsilya havaalanına yaklaşık bir saat mesafede.

img_9091

img_7115