Provans’ta Ejderhası ile Meşhur bir Şehir – Beaucaire

26 Ekim 2016

 

Provans’tan bahsederken pek de ismi geçmeyen Beaucaire,  Languedoc-Roussillon bölgesinde Rhone Nehri kenarında 17. yüzyıldan kalma yaklaşık 14.000 nüfuslu küçük bir şehir. St Remy de Provence’a arabayla sadece onbeş-yirmi dakika mesafede görülmeye değer bir yer. Beaucaire’in en dikkat çeken kısımlarından biri nehrin şehir merkezine kadar süzülerek oluşturduğu Rhone-Sete Kanalı. Kenarında yürüyüş yapabileceğiniz kanal birçok tekneye ev sahipliği yapıyor. Zaten birçoğu da ev olarak kullanılıyor.

img_9329

Şehrin iç kısımlarına doğru girdiğinizde daracık sokaklarda yan yana dizili 18. yüzyıldan kalma eski evlerle karşılaşacaksınız. Eskinin güzelliğini muhafaza etmek için eski evlerin arasına yapılan yeni binaların yüksekliklerini eskilerle eşit tutmuş ve şehrin sembollerinden biri diyebileceğimiz pembe kiremitleri aynı şekilde devam ettirmişler. Maalesef ülkemizde göremediğimiz bir özen ve anlayış.

img_9338

Beaucaire’de görülmesi gereken yerlerden biri de 11. yüzyılda inşa edilmiş olan Beaucaire Kalesi. Hafif bir yokuş çıkarak ulaşacağınız Kale’nin artık sadece yıkıntıları kalmış olsa da şehre kuş bakışı bakmak için en iyi noktalardan biri.

img_9368

Beaucaire Kalesi

Eski şehrin dar sokaklarda dolaşırken Place Lombard’ı arayın ve dışı olduğu kadar içi de büyüleyici olan Notre Dame des Pommiers Kilisesi‘ni de gezin.

img_9346

Beaucaire’in esas simgesi farklı şekillere girebilen ve insanlara görünmez olan Drac isimli ejderhası. Rivayete göre 1250 yılında Drac, oğlunu emzirmekte olan yerli bir lavanta satıcısından etkilenir ve onu kaçırır. Genç kadın yedi yıl boyunca Drac tarafından rehin tutulur ve Drac’ın yavrularına bakar. Bir gün yanlışlıkla gözlerine ejderha kremi kaçınca ejderhaların görme yetisini kazanır ve bu şekilde Drac’tan kaçmayı başarır. Yıllar sonra bir gün Beaucaire’de insan kılığına girerek pazar alanında dolaşan Drac’ı tanıyan yaşlı kadın etraftakileri uyarmaya çalışınca Drac zavallı kadının gözlerini yerinden çıkararak kaçar. Fransız ejderhalarının en tehlikelilerinden biri olarak kabul edilen Drac’ın 3000’den fazla şövalyeyi öldürdüğü düşünülüyor. Buna rağmen Beaucaire’de her yıl Haziran ayının ortasında bir şenlik havasında Drac kutlanıyor. Drac’ın neye benzediğini görmek için Place Republique’e gidip etrafınıza dikkatlice bakın.

img_9351

img_9320