Güney Fransa’da Gizli Kalmış Bir Cennet: Cassis

27 Ekim 2016

Eylül ayında düğün bahanesiyle Provans’ı hızlıca gezme şansımız oldu. St Remy de Provence’ı kendimize üs olarak belirlediğimiz için arabaya atlayıp birkaç saatte gidebildiğimiz yerleri seçmeye çalıştık. Hiçbiryerde çok uzun kalacak vaktimiz olmadığı için daha çok ön gösterim gibi oldu. Aklımda kalan, tekrar dönüp gezmek istediğim yerlerden biri de Cassis. 

img_9182

Deniz kenarından tepeye doğru denize paralel yükselen sokaklardaki pembenin, turuncunun, mavinin, sarının en pastel hallerine boyanmış evlerin limandan bakınca tablo gibi gözüktüğü Cassis yabancı turistlerden çok Fransızların tatil yapmaya geldikleri güney Fransa’da küçük bir balıkçı kasabası. St. Remy de Provence’tan arabayla 1,5 saat sürse de Marsilya’dan trenle 20 dakikada kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

img_9208

Cassis kelimesi nerden tanıdık geliyor diye düşünmeye başladıysanız,  siyah frenk üzümü anlamına gelen cassisle yapılan Creme de Cassis likörünü duymuş olabilirsiniz.Bu arada Cassis’in üzüm bağları ve şarapları da oldukça meşhur. Limanda yan yana dizili balıkçılarda yemeğinize eşlik edebilecek buz gibi bir beyaz şarap keyfinize keyif katacaktır. 

Şirin bir sahil kasabası olmasının yanında Cassis’in esas cazibesi Calanques adı verilen kayalıklarla çevrili küçük koylarında gizli. Bizim vaktimiz olmadığı için maalesef katılamadık ama bu koyları gezmenin en kolay yolu limandan kalkan tekne turlarına katılmak. Kırkbeş dakikadan iki saate kadar turlar mevcut. Süresine göre üç, beş, sekiz veya dokuz koy gezebilirsiniz. 

img_9165

Eylül ayında bile 30 dereceyi aşan sıcaklılar olduğu düşünülürse eğer yaz aylarında gitmeyi düşünürseniz plaja gitmeniz kaçınılmaz olur. Ulaşılması en kolay plajlar Plage de la Grande Mer ve Plage de Bestouan. Plage de la Grande Mer‘in bulunduğu Promenade Artistide Briand‘daki Calendal Heykeli ve deniz fenerini de görebilirsiniz. 

 

 

 

img_9172

Cassis

Benzer İçerikler