Gökyüzünde Rengarenk Balonlar: Bristol Balon Fiesta’dan Bildiriyoruz

22 Ağustos 2017

Yaklaşık üç, dört ay önce  Ağustos ayında Bristol’a gideceğimiz kesinleştiğinde seyahatle ilgili beni en çok heyecanlandıran şeylerden biri Bristol’daki balon festivaliydi.  Rengarenk balonlar bu sene 10-13 Ağustos tarihleri arasında görüp görebileceğiniz en yeşil parklardan biri olan Ashton Court Estate ‘den 39. kez havalandılar. Balonların havalandığını görmek için epey sabretmek gerekse de gökyüzündeki  o manzara görmeye değer.

Balonlar sabah altı ve akşam altı olmak üzere günde  iki kez havalanıyorlar. O da kesin değil. Balonların havalanıp havalanmayacağına karar veren bir komite var. Son dakikaya kadar herkes nefesini tutup komitenin olumlu veya olumsuz cevabını bekliyor. Fiestanın birinci ve üçüncü günü şiddetli rüzgar yüzünden komiteden onay çıkmadı örneğin. Böylece cumartesi yerine pazar günü gitmekle biz de doğru karar vermiş olduk.

Hava koşulları müsaade ederse  bazı geceler balonların gökyüzünü fener gibi aydınlattığını bile görebilirsiniz. Gitmeden önce Fiesta programına göz atmayı unutmayın.

Bütün gün balonların gökyüzüne yükselmesini bekleyenler için  Fiesta’nın düzenlendiği alanda tabi ki başka aktiviteler de var. Hot dog’dan, fish&chips’e, dondurmadan, donatlara çeşit çeşit yemeklerin satıldığı standlar, hediye kazanabileceğiniz oyunlar ve altıyüz kişilik sirk ile kendinizi tam bir panayır havasına bulacaksınız. Ama bence en güzeli yemyeşil çimlere uzanıp, tertemiz havayı solumak. Biz acemilikten yanımıza piknik örtüsü almayı akıl edemedik ama siz hazırlıklı olun. Malum İngiltere’de Ağustos ayında bile havanın nasıl olacağı belli olmadığından üzerinize rüzgarlık gibi birşeyler almanızı da tavsiye ederim.

Bristol Balon Fiesta, Bristol’a gitmeye karar verirseniz, seyahatinizi Ağustos ayına denk getirmeniz için çok iyi bir sebep!