İtalyan Filmlerini Andıran bir Ada – Meis (Kastellorizo) Adası

9 Ağustos 2017

Yunan adaları arasında ana karaya en  uzak, Türkiye kıyılarına ise en yakın ada olan Meis Adası’na pastel renklerle giyinmiş yany ana dizili evlerle sarılmış bir koyda bulunan limanından giriş yapacaksınız ve o andan itibaren aşık olacaksınız. İlk defa bu yaz gittiğim Meis ile ilgili eşe, dosta konuşmaya başlayınca anladım ki bu küçücük ada kendisini ziyaret eden herkeste güzel bir anı bırakmayı başarmış.

Kaş’ın merkezinden kalkan feribotlarla Meis’e gitmek çok kolay. Yolcular bir anda ayağa kalkıp fotoğraf çekmeye başlayınca anlayın ki  bir köşesinde artık bir müze olan cami ve rengarenk evleriyle sizi karşılayan Meis’in merkezine gelmek üzeresiniz. Hemen deniz kenarında sıra sıra lokantalar, kafeler ve turistik dükkanların önünden yürümeye başlayabilirsiniz. Hatta size tavsiyem lokantaların arasında göreceğiniz Meltemi Cafe’de bir güzel frappe için. Gözünüz de denizde olsun, her an kafasını denizden uzatmış bir caretta caretta görebilirsiniz.

Liman tarafından lokantaların önünden geçerek koyun ucuna doğru yürürseniz en sonda Megisti Hotel’e ulaşırsınız. Adam başı 3 Euro ödeyerek şezlong ve şemsiyeden yararlanıp, mis gibi denize girebilirsiniz. Biz de aynen böyle yaptık. Hatta öğle yemeğine giderken eşyalarımızı orada bırakıp sonra kaldığımız yerden devam ettik.

Güneş gücünü kaybetmeye başlayınca “Castle” tabelalarını takip edip, tepeye doğru çıkan beyaz merdivenleri tırmanın. Biraz daha ilerleyince karşınıza adanın en görkemli yapılarından Agios Georgos Kilisesi çıkacak. Kilisenin hemen yanındaki lokanta da soluklanmak için harika bir yer.

Konaklamak için hemen önlerinden denize girebileceğiniz Mediterraneo veya Megisti Hotel’den birini tercih edebilirsiniz. Gitmeden önce de yaklaşık 20 sene önce adada çekilen Oscar ödüllü İtalyan filmi Meditarreneo’yu izleyin.

Kaş’tan Meis’e giden iki feribot şirketi var. Her ikisi de 20 dakikada Meis’e varıyor. Kaş’tan çıkarken de, Meis’e girerken de pasaport noktasında oldukça beklemeniz gerekebilir, haberiniz olsun. Meis’ten geri dönüş yolunda ise herşey daha hızlı ilerliyor.

Meis, Kaş’a o kadar yakın ki, ada halkı alışverişinin çoğunu Kaş’tan yapıyormuş. Dolayısıyla da Türk parası adada geçiyor. Pasaportunuzu ve vizenizi unutmayın yeter.