Breaking Bad’in Şehri Albuquerque

13 Temmuz 2017

Breaking Bad dizisinin fanları Albuquerque ismini duyar duymaz heyecanlanmaya başlamıştır. İtiraf ediyorum, geçen yaz New Mexico’ya gittiğimizde dizinin simini duymuştum ama bir bölüm bile izlememiştim. Hem Albuquerque’ye gittiğimi duyanlardan gelen tepkilerden hem de Albuquerque’deki dükkanlardaki tişörtlerden, kartpostallara her yerde Walter White’ın yüzünü görünce Breaking Bad’in önemini anlamış oldum. Bir itiraf daha geliyor, hazır olun. Walter White için bir dükkanın kapısına asılı Wanted (Aranıyor) ilanını görünce gerçek sanıp, yanımdaki arkadaşıma “gördün mü, adam kaybolmuş, yazık” diyen de bendim. Neyse konumuz Breaking Bad değil, New Mexico’nun en büyük şehri olan Albuquerque.

New Mexico Üniversitesi’nin de bulunduğu yeni şehrin Nob Hill mahallesinde cadde boyunca restoranlar, kafe ve sinemalar yer alıyor. Bir klasik olan 66 Diner (1405 Central Ave NE) dışında yeni şehirde çok da ilginizi çekecek birşey yok. O yüzden dikkatinizi eski şehre vermenizi tavsiye ederim.

New Mexico’daki diğer şehirlerde de olduğu gibi Albequerque’de eski şehrin merkezinde İspanyol sömürgelerindekine  benzer kerpiç evlerle çevrili bir meydan bulunuyor. Bu meydanlara Plaza deniyor. İspanyollar 1500’lü yıllarda New Mexico’ya geldiklerinde, yanlarında kendi dini inançlarını da getirmişler ve yöre halkına bu dini kabul etmeleri için baskı uygulamışlar. İspanyollar tarafından Albuquerque’de inşa edilen ilk yapılardan biri olan şapel yıkıldıktan sonra yerine Plaza’nın kuzeyinde kalan şehrin en eski (1793 yılında yapılmış) binası olan San Felipe de Neri Kilisesi yapılmış.

San Felipe de Neri Kilisesi

Kerpiç evlerin arasından sokaklarda gezerken Hispanik kültürün ağır bastığını her yerde karşınıza çıkacak rengarenk detaylar, akşam üstü meydandaki parkta Meksika müziği yapan sanatçılar ve tabi ki burrito, tacos ve nachoslu mutfağından fark etmemeniz mümkün değil.

Eski şehri gezdikten sonra Back Street Grill’in (1919 Old Town Rd NW) terasında yerel bira veya şarabınızla güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Guakamolenin nasıl hazırlandığını görmek istiyorsanız backstreet nachos with guacomole ısmarlayın.

Eski şehirde konaklamak için en uygun yer Hotel Albuquerque at Old Town. Eski şehre yürüme mesafesinde olduğu için rahatlıkla eski şehri gezebilirsiniz. Kahvaltıda gelenlere ise inanamayacaksınız. Süprizi bozmamak için söylemiyorum. Bu arada otel odanızdan sabahın erken saatlerinde Kapadokya’dakine benzer balonların havalanmasını izleyebilirsiniz. Aklınızda olsun 1-9 Ekim tarihleri arasında dünyada en çok fotoğraflanan etkinliklerden biri olan Balon Fiesta var.

Patio Market içinde yer alan dükkanları gezin. Velvet Coffee House’da (206 1/2 San Felipe NW, Suite 8) soğuk çay veya kahve için. Tişört meraklıları için özellikle de gezdiği gördüğü şehirlere ait tişört almayı sevenler için eski şehirdeki Guerrilla Graphix (223 Sierra Drive SE) dükkanı görülmeye değer.

 

 

Benzer İçerikler