Perşembe Sineması – Salt Galata

31 Mart 2016
The Beautiful Game_2013

The Beautiful Game

2014 sonbaharında Salt Beyoğlu’nda başlayan Perşembe Sineması projesi yeni sezonu ile nisan ayı itibari ile Salt Galata’da tekrar izleyiciyle buluşuyor. Şehir hayatını ele alan filmlere odaklanan etkinlik başladığı günden beri yaklaşık 6000 kişiye ulaşmış. Projenin en büyük destekçisi daha önceki seneler de olduğu gibi Garanti Mortgage. Perşembe Sineması basın gösteriminde konuşan Garanti Mortgage’ın Genel Müdürü Murat Atay Perşembe Sineması gibi sürdürülebilir toplumsal projeleri desteklemenin önemini vurgulayarak, bu projeye verdikleri destekten memnuniyetlerini belirtti.

Modern Ruin_2015

Modern Ruin

Bu yıl Perşembe Sineması’nın programı olimpiyatlar, dünya futbol kupası, Formula 1 Grand Prix yarışları ve dünya fuarları gibi büyük ölçekte ve düzenledikleri şehirlerin hatta ülkelerin sınırlarını aşan uluslararası etkinlikler, nam-ı diğer mega etkinliklerin şehirlere olan etkilerini irdeleyen filmlerden oluşuyor. Mega etkinliklerin kentlerin alt yapılarını ve çehrelerini değiştirirken aynı zamanda da orada yaşayan insanların hayatlarına da dokunması kaçınılmaz oluyor. Önceleri büyük umutlarla beklenen bu etkinlikler beraberlerinde büyük ekonomik yükler ve şehir hayatında agresif bir değişimi de getirince eskisi gibi yöre halkının koşulsuz desteğini arkalarında bulamamaya başladılar.

Basın buluşmasında izleme şansımızın olduğu Paul Kelly’nin yönettiği “What Have You Done Today Mervyn Day?” filmi Londra’nın 2012 Olimpiyatları’na ev sahibi olacağının açıklanmasından birkaç hafta önce gerçekleştirilmiş. Film, olimpiyatların bölgeye getireceği değişikliklerin Londra’nın doğusunda yer alan ve eski bir endüstriyel bölge olan Aşağı Lea Vadisi (Lower Lea Valley)’nin tarihini hem zihinlerden hem de görüntüden silecek olmasını ele alıyor. Film gazete dağıtıcılığı yapan Mervyn’in bisikletinin peşinde, yüzlerini hiç görmediğimiz bize bölgenin tarihini anlatan sesler eşliğinde Aşağı Lea Vadisi’nin eski endüstriyel yapılarını, el değmemiş doğa güzelliklerini büyük perdeye yansıtıyor. Filmi en iyi anlatan cümlelerden biri belki de bu seslerden birinin söylediği “her şey içten dışa doğru büyüyor ve yoluna çıkanları dışarı itiyor” cümlesi. Filmin konusu ve görselleri kadar müzikleri de izleyende büyük bir etki yaratıyor. Müzikler elektronik müzik grubu Saint Etienne tarafından yapılmış ve filmin Londra’da Barbican Merkezi’ndeki (http://www.barbican.org.uk) prömiyerinde grup tarafından canlı olarak çalınmış.

Suchîmubôi_2004

Suchîmubôi

Toplamda 24 filmden oluşan programı Nisan-Haziran ve Eylül-Aralık aylarında her perşembe saat 19:00’da Salt Galata’da izleyebilirsiniz. Program kapsamındaki bazı gösterimler British Council, Goethe-Institut İstanbul ve İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nin işbirliği ile gerçekleşecek.

 

 

 

Nisan – Haziran Programı

7 Nisan         Matthew Silva, Modern Ruin: A World’s Fair Pavilion (Modern Harabe: Bir Dünya Fuarı Pavyonu), 2015

14 Nisan       Paul Weiland, Sixty Six (Altmış Altı), 2006

21 Nisan       Fatima Geza Abdollahyan, Kick in Iran (İran’da Tekme), 2009

28 Nisan       Katsuhiro Ôtomo, Suchîmubôi  (Buhar Çocuk), 2004

5 Mayıs          Victor Buhler, The Beautiful Game (Güzel Oyun), 2013

12 Mayıs        Paul Kelly, What Have You Done Today Mervyn Day? (Bugün Neler Yaptın Mervyn Day?), 2005

Paul Kelly, Seven Summers (Yedi Yaz), 2012

19 Mayıs        Raynal Pellicer, Paris Belle Epoque, 2004

26 Mayıs        Charles Walters, Walk, Don’t Run (Koşma, Yürü), 1966

2 Haziran      Scott Huegerich ve Bob Miano, The World’s Greatest Fair (Dünyanın En Harika Fuarı), 2004

9 Haziran      Debs Gardner-Paterson, Africa United (Birleşik Afrika), 2010

16 Haziran    Miao Wang, Beijing Taxi (Pekin Taksi), 2010

23 Haziran    Yakında duyurulacak.

[separator type=”thin”]

Kick in Iran_2009

Kick in Iran

Salt Galata

Bankalar Caddesi No.11

Karaköy

Tel: 0212 334 22 00

http://saltonline.org/tr#!/tr/1366/persembe-sinemasi?agenda

Benzer İçerikler

Yorum yapılmamış

    Yorum Yaz