İstanbul’da Bir İtfaiye Müzesi Olduğunu Biliyor muydunuz?

4 Temmuz 2018

Geçtiğimiz aylarda Beşiktaş’tan Ortaköy’e giderken yol kenarında itfaiye müze tabelası dikkatimi çekene kadar İstanbul’da bir itfaiye müzesi olduğunu bilmiyordum. Fırsatını bulduğum bir gün gidip İstanbul İtfaiye Müzesi’ni gezdim. Biraz terk edilmiş havasında, biraz da sergilenmelerin demode kaldığı bir müze fakat yine de tarihi eski olan İstanbul’da böyle bir müzenin olması beni mutlu etti. Küçük bir müze olmasına rağmen koleksiyonu önemli, değerli ve etkileyici.

İstanbul İtfaiye Müzesi ilk 1931’de açılmış. 2013 yılında Beşiktaş’taki Kılıç Ali Paşa Su Sarnıcı’na taşınmış. İstanbul İtfaiyesi’nin tarihi 1714 yılında tulumbacı ocağının kurulmasıyla başlıyor. Müze koleksiyonunda İstanbul’un geçirmiş olduğu yangınların tarihlerini gösteren bir kroki, tulumbacı ocağının kullandığı ilk tulumbalar (mahalle tulumbaları, hidroforlu tulumbalar), ilk motorlu pompa, atlı tulumba aracı, itfaiye fenerleri, gaz maskeleri, tulumbacı ve itfaiyeci kıyafetleri, amir ve er şapkaları… bulunmakta. Ayrıca eski fotoğraf ve yağlı boya tabloları da sergilenmekte.

Şehir dışından gelip İstanbul’u geziyorsanız ve farklı bir müze görmek istiyorsanız ya da yolunuz Beşiktaş’tan geçiyorsa, üşenmeyin ve bu müzeyi gezin. Ulaşımı çok kolay, Beşiktaş’a geldikten sonra yürüyerek müzeye ulaşabilirsiniz.


İtfaiye Müzesi
Yıldız Mahallesi, Çitlembik Yokuşu, Horoz Sokak, No: 1 Beşiktaş/İstanbul

Hafta içi her gün 09:00 – 16:00 arası açık.
Hafta sonu kapalı.
Giriş ücretsiz.