Kapanacağı Konuşulan İstanbul Üniversitesi, Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi

9 Temmuz 2018

Son günlerde hepimiz botanik bahçeyle ilgili haberleri okuyoruz. Ben de yok olmadan gidip, gezmek, görmek istedim.

Kısaca tarihçesi şöyle: İstanbul Üniversitesi Biyoloji Bölümü 1933 yılında, Atatürk’ün davetiyle İstanbul’a gelen Prof. Dr. Alfred Heilbronn ve Prof. Dr. Leo Brauner tarafından kurulmuş. Botanik ahçenin kuruluşuna Prof. Hilbronn’a, Prof. Dr. L. Brauner ve Alman bahçe uzmanı W. Stephan destek vermiş ve 1935’te İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi hizmete açılmış. Bünyesinde bulunan herbayumu da yine bu üç bilim adamı Türkiye’yi gezerek genişletmişler veİstanbul Üniversitesi Nebatat Bahçesinin Tohum Kataloğunu yayımlamışlar. 2003 yılında bahçenin ismi İstanbul Üniversitesi, Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi olarak değiştirilmiş.

Botanik bahçe, paslı korkuluklar, bozuk taş merdivenler ve birbirine karışmış bitkileriyle oldukça bakımsız. Bahçeye yeterli bütçe ayrılmadığı için gönülden severek ve bahçenin geleceği için endişelenen az sayıda bahçıvan elbette bütün bitkilerin bakımına, bahçenin ve seraların onarımlarına yetişemiyorlar. Gezerken hissettiğim buranın seneler önce terk edildiği ve kendi haline bırakıldığıydı. Her geçmişten kalan değerli yer gibi buranın da kıymetini bilememişiz, sahip çıkamamışız koca İstanbul olarak.

Olumsuz yazdığıma bakmayın, hala güzel. Yeri çok özel. Ağaçların arasından Haliç, Galata Kulesi ve Boğaz gözüküyor. Bahçede ağaç, çalı, otsu, tropik ve subtropik olmak üzere 5000’den fazla bitki çeşidi bulunuyormuş. Bahçeye girişte sizi ilk karşılayan, pamuk tüylü bir de güzel kedi var burada yaşayan.
Botanik bahçe 1995’te sit alanı ilan edilmiş fakat Bahçe ve Botanik Anabilim Dalı binası 2015 yılında İstanbul Üniversitesi’nden alınarak müftülük hizmetlerinde kullanılmak üzere Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edilmiş. Botanik Anabilim Dalı binası yeni inşa edilecek Biyoloji Bölümü binasına taşınacak. Bahçe için de taşınacak dense de ne olacağı net değil. Bu kadar eski ve köklü bir bahçe nasıl taşınır, bitkiler telafisi olmayan hasarlar alırlar mı, yerlerine alışmış bitkiler yeni yerlerine adapte olabilirler mi diye düşünmemek elde değil.

Bahçeye ulaşmak için Müftülük kapısından giriş yapabiliyorsunuz. Bireysel gezecekseniz randevu almanıza gerek yok. Güvenliğe kimlik bilgilerinizi verdikten sonra ücretsiz olarak gezebilirsiniz. Hafta içi hergün 16.30’a kadar açık, haftasonları ise kapalı.

Tam adresi ise şöyle: İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü, Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Bahçeleri Müzesi 34134, Süleymaniye/ İstanbul1 Yorum

 • Reply
  Aly Chiman
  12 Haziran 2019 at 09:33

  Hello there, My name is Aly and I would like to know if you would have any interest to have your website here at awaywithdeniz.com promoted as a resource on our blog alychidesign.com ?

  We are updating our do-follow broken link resources to include current and up to date resources for our readers. If you may be interested in being included as a resource on our blog, please let me know.

  Thanks, Aly

Yorum Yaz