Ege Köyü Germiyan’da Sokak Sanatı ve Nuran Erden

17 Ağustos 2018

Eski fotoğraflarımı toparlayıp, arşivlerken iki sene önce Mark’la beraber gittiğimiz Germiyan Köyü’nün fotoğraflarına denk geldim. 2017 sonbaharında Alaçatı’da 2,5 aylığına bir daire kiralamıştım. Tam da Mark’la tanıştığımız zamana denk geldiği için sık sık ziyaretime gelmiş, bu vesileyle Alaçatı etrafını epey gezmiştik. Germiyan da en keyif aldığımız yerlerden biri olmuştu. Germiyan’a giderken Nuran Erden ve evlerin duvarlarına çizdiği desenlerden haberimiz yoktu. Bizim için güzel bir sürpriz olmuştu.  Biz bembeyaz duvarlara renk katan desenlerin fotoğraflarını çekmeye dalmışken, köyün yerlisi bir hanımefendi bize yanaşmış ve Nuran Hanım’la tanıştırmaya götürmüştü. Bir taşla iki kuş misali hem sokak sanatının bu güzel örneklerini görmüş hem de sanatçısıyla sohbet etme imkanımız olmuştu.

 

Germiyan Köyü, 2015 yılından beri Türkiye’nin ilk Yavaş Gıda Köyü (Slow Food Village). Yavaş gıda köyleri iyi, temiz, adil gıda çerçevesinde yerel ve doğal ürünlerin yaşatılmasını hedefliyorlar. Aklınızda olsun Germiyan’ın ekşi maya ekmeği de çok meşhur.

Nuran Hanım önce Slow Food’un logosu olan salyangoz desenini çizerek başlamış, sonra mavi tonların ağırlıklı olduğu desenleri ile evlerin duvarlarını süslemeye devam etmiş. Güler yüzlü, konuşkan ve misafirperver bir insan Nuran Hanım. Evinin duvarlarını boyatmak isteyenlere tek düşen önce duvarlarını bembeyaz boyatmak. Böylece köyde bakımsız ev kalmamış diyebiliriz.

Alaçatı’dan arabayla yaklaşık 20 dakikada Germiyan Köyü’ne gidebilirsiniz.