New York Rehberi: Nostaljik Bir Müze − New York Transit Museum

14 Mart 2017

New York’ta kendinizi bir tek Manhattan’la sınırlandırmayın. Brooklyn’de de güzel mahalleler, dükkanlar, lokantalar ve müzeler var. Manhattan, Brooklyn, Queens ve Bronx’un tümüne yayılmış metro istasyonlarının yapılışı ve eski trenleri merak ediyorsanız, o zaman New York Transit Müzesi’ni es geçmeyin.

1946 yılında yeterli yolcu sayısına ulaşılmadığı için terk edilmiş Court Street istasyonu müzeye dönüşmüş. Ayrıca müzenin kapalı olduğu zamanlar film çekimi veya özel etkinlikler için de kullanılıyor.


İlk bilet katında eski turnikeler ve dönemsel sergi alanı buluyor. 2017 boyunca “Bringing Back The City” sergisini de görebilirsiniz. 11 Eylül saldırıları, elektrik kesintileri ve kar fırtınalarında metro ve otobüslerde yaşananlar, ekiplerin sistemi tekrardan çalışır duruma getirmek için gösterdikleri çabaları anlatıyor.

İkinci katta ise metro tünellerin ne kadar zor ve kötü şartlar altında yapıldığı, ekipmanlar ve 1900’lerin başından günümüze vagonları görebilirsiniz. Eski reklamlar ve özellikle henüz havalandırmanın olmadığı vagonlardaki pervanelere dikkat edin. Oldukça alçak ve keskin olmaları bizi biraz ürküttü.

New York Transit Museum
Court Street Station
Boerum Place ve Schermerhorn Street köşesi

Salı − Cuma, 10:00 − 16:00
Cumartesi − Pazar, 11:00 − 17:00
Pazartesi, Resmi ve dini tatillerde kapalı