İstanbul’un Modası Geçmeyen Semti Balat’ta Bir Gün

16 Mart 2017

İstanbul’un birçok semti dönem dönem “in” olup, bir süre sonra ise ya o semtin havasına uymayan mekanların açılmasıyla otantikliğini kaybettiği ya da hiçbir gelişme gösteremediği için popülerliğini kaybetmiştir. Oysa yanıbaşındaki Karaköy bile eskisi kadar revaçta değilken, Balat insanların ilgisini çekmeye devam ediyor.

Balat’ın popülerliğini korumasının en önemli sebeplerinden biri Balat halkının, aristokratikleşme diye tanımlayabileceğimiz, “gentrification“adı verilen, dünyanın birçok şehrinde çeşitli semtlerin sosyal yapı ve gayrimenkul piyasalarının değişimi fenomenine boyun eğmemesi olabilir. Bunun sonucunda da ipini koparan Balat’a gelip zevksiz kafeler, barlar veya restoranlar açamıyor.

Balat’ta 1950’li yıllara kadar nüfusun çoğunluğu musevilerden oluşuyormuş. Hepimizin bayıla bayıla baktığı cumbalı eski binaların çoğu da zamanında burada yaşayan Musevilerin evleriymiş. Balat’ın keyfi en çok sokakları arşınlayarak çıktığı için bu güzel binalardan bol bol görebilirsiniz.

Balat’ta görülecek, yenilecek, içilecek herşeyi bu yazıda bulabilirsiniz gibi bir iddiada bulunmayacağım çünkü mutlaka eksiklerim çıkacaktır. Ama benim sevdiğim mekanları sizin için biraz toparladım.

1- Cafe Naftalin – Yıldırım Cad. No.22

2- Cooklife – Balat Mah. Akçin Sok.  No.3 Fatih

3- Fener Köftecisi – Yıldırım Cad. No.41 Fatih

4- Atölye Kafası – Yavuz Sultan Selim Mah. Kadir Has Cad. 75/D Fatih

5- Forno Balat – Fener Kireçhane Sok. No.13 Fatih

6- Balat Sahil Restoran – Ayvansaray Mah. Mürselpaşa Cad. No.245 Balat

7- Kulak Ceramic – Balat Mah. Vodina Cad. No. 128 Fatih

8- Fener Rum Patrikhanesi

9- Kariye Müzesi

10- Ferruh Kethüda Camii

İyi gezmeler!

Balat fotoğraflarını satın almak isterseniz ArtandtheStreetShop sayfamıza bakabilirsiniz.

Cooklife Balat

Yorum yapılmamış

    Yorum Yaz