15 Eski ve Yeni New York City Restoranı

19 Mart 2017

Barano
(South) Willamsburg’de, odun fırını ve açık ateş ızgara kullanan italyan restoranı. Şık bir mekan. Rezervasyon yapmanızı öneririm.
Broadway (Brooklyn) üzerinde. Kent ve Wythe arasında.

Dimes
Lower East Side’da küçük ve sevimli bir yer. Kahvaltı ve hafif atıştırmalık için ideal. Burada bir şeyler atıştırıp Metrograph’ta sinema izleyebilir veya 4 sokak yukardaki Tenement Müzesi’ne gidebilirsiniz.
Canal Street üzerinde. Orchard ve Ludlow arasında.

Egg Restaurant
(North) Willamsburg’de güzel bir kahvaltı veya ögle yemeği yemek isterseniz, burayı atlamayın. Gün boyu kahvaltı servisi var. “Breakfast: Recipes to Wake Up For” isminde kendi tariflerinden hazırladıkları bir de yemek kitapları var. İlgileniyorsanız, websitelerinden satın alabilirsiniz.
N 3rd üzerinde. Wythe ve Berry arasında.

Fabiane’s
Willamsburg’de ilk açılan mekanlardan biridir. Hızlı ama lezzetli yemek ya da çay, tatlı molası için her zaman akla ilk gelen yerdir.
N 5th ve Bedford köşesinde.

Freemans

Freemans
Gidilmesi gereken yerlede listeniz de olması gereken, çıkmaz bir geçite saklanmış, rustik ve biraz özensiz bir amerikan restoranı. Özensiz dediğime bakmayın, aslında mekandaki her türlü detay özenle mekanın ortağı Taavo Somer tarafından tasarlanmış. Ayrıca Taavo Somer’in iç mekan tasarımlarının toplandığı bir de kitap var, “Freemans: Food and Drink, Interiors, Grooming, Style”. Websitesinden satın alabilirsiniz.
Rivington Street üzerinde Freeman Alley’nin sonunda. Bowery ve Chrystie arasında.

Garfunkel’s
Garfunkel’s bir “speakeasy” bar. Bu ünvanı Garfunkel ve Tauster’ın 1920’lerde yasa dışı banka işlerini burada yürüttükleri için almış. Girişi The Burgary’nin içindeki arka kapıdan yapılıyor. Ayrıca çarşamba ve pazar günleri 12:00 ve 17:00 arası afternoon tea servis ediliyor. Değişik bir mekanda farklı bir deneyim için düşünebilirsiniz. Afternoon tea için rezervasyon şart.
Clinton Street sokak üzerinde. Stanton ve Rivington arasında.

Jack’s Wife Freda

Jack’s Wife Freda
Yemekleri lezzetli, çalışanları neşeli  bir yer. Hem Lafayette hem Carmine üzerinde iki şubesi var. Kahvaltı için kalabalık gitmeyi düşünüyorsanız rezervasyon yaptırın, yoksa açılır açılmaz gidin. Bekleme listesi uzun olabiliyor.

Juliette
Açıldığı günden beri çok sevdiğim bir fransız restoranı Juliette. Yemekleri her zaman güzeldir. Yaz ve bahar ayları için çatı terası var. Buraya kadar gelmişken karşısında bulunan Mini Mall ve Bedford üzerindeki butikleri gezebilirsiniz.
N 5th üzerinde, Berry ve Bedford arasında.

Le Coucou

Le Coucou
Soho’da şık bir mekanda, güzel bir yemek yemek istiyorum derseniz burası doğru adres. İç mekan tasarımı çok etkileyici. Buranın tasarımını yapan mimarlık ofisi aynı zamanda İstanbul’daki Cantinery’nin de tasarımını yapmış. Burası ucuz değil, ama değer mi derseniz, gönül rahatlığıyla değer derim. Ögle yemeği de olsa rezervasyon yapmanızı öneririm.
Lafayette Street üzerinde. Howard ve Canal arasında.

Marlow & Sons
(South) Willamsburg’de menüsü günlük değişen, içerde ve dışarda oturma yeri olan amerikan restoranı.
Broadway (Brooklyn) üzerinde. Berry ve Wythe arasında.

Santina

Santina
Chelsea’de ferah, aydınlık, bir o kadar da hoş bir mekan. Yemekleri, sunum, ortam ve servis kusursuz. High Line’nın Gansevoort girişinin hemen altında.
Washington ve Gansevoort köşesinde.

Sessanta
Sixty Soho oteline ait bir italyan restoranı. Arka kısmında güzel bir barı, ön cephede yaz ve bahar ayları için dışarda oturabileceğiniz bölümü var. Keyifli bir Soho gezmesini sonlandırmak için ideal bir restoran.
Thompson Street üzerinde. Broome ve Spring arasında.

The Grey Dog
Manhattan’nın Union Sq, Chelsea, Noilta ve West Village’da şubeleri var. Burası lezzet ve fiyat olarak uygun bir yer.

Veselka
1954’den beri East Village’da geleneksel Ukrayna yemekleri yapan bir lokanta. East Village’da dolaşırken ‘çok açıktım, ama çok da harcama yapmak istemiyorum’ diyorsanız burası size göre. Hem fiyatları çok uygun hem de porsiyonları büyük. Bu arada 24 saat açık.
2nd Avenue ve E 9th Street köşesinde.

12 Chairs
Avrupa ve ortadoğu mutfağı servis eden bir lokanta. Hem Soho, hem de Willamsburg olmak üzere iki şubesi var. Soho’dakine gitmedim, ama Willamsburg’deki  aydınlık bir mekan. Tavsiye ederim.
Soho: MacDougal Street üzerinde. Houston ve Prince arasında
(South) Willamsburg: Wythe üzerinde. S 1st ve S 2nd arasında.