LA PETITE MAISON

22 Mayıs 2014

lpm2

Londra ve Nice’ten sonra La Petite Maison (küçük ev) İstanbul’a da geldi. Daha önce Londra’daki restorana gitmiş ve çok beğenmiştim, o yüzden İstanbul’daki açılışa davetiyem gelince çok sevindim.  La Petite Maison, Maçka Palas’ın içinde Gucci mağazasının hemen yanında. Kırmızı tenteleriyle kaçırmanız pek mümkün değil zaten.

lpm6

Kapıdan girdiğinizde sağ tarafta vestiyer, sol tarafta da yemek öncesi bir içki içebileceğiniz veya arkadaşınızı bekleyebileceğiniz bir bar köşesi bulunuyor. Düz devam edip birkaç basamak indiğinizde ise epey geniş olan restoran kısmına geliyorsunuz. Maçka Palas içinde olmasının en büyük avantajlarından biri kuşkusuz yüksek tavanları. Masaların birbiri ile dip dibe olmaması da ferah bir ortam yaratmış. Açılış gecesine özel olarak her masanın başına ayrı ayrı gidip istek şarkılar söyleyen grup da  geceye renk kattı.

La Petite Maison’un menüsü Akdeniz ağırlıklı, özellikle de Fransız ve Nice mutfağından tatlar görmek mümkün. Ana yemekler dahil bütün yemekler paylaşılmak üzere düşünülmüş ve her biri hazır olur olmaz bekletilmeden masaya getiriliyor. Biz başlangıç olarak karides, ahtapot carpaccio, ratatouille ve salata, ana yemek olarak da morina balığı aldık. Yediğimiz her şey abartısız çok lezzetliydi. Zengin bir şarap menüsü olmakla beraber son zamanlarda birçok yerde karşılaştığımız gibi yabancı şarapların fiyatlarını çok yüksek tutmuşlar. İlk gün talihsizliği miydi bilmiyorum ama somelier de şarap menüsünün sayfalarını çevirmekten öteye gidemedi.

image-6

Yemeklerin fiyatlarına gelirsek, pahalı restoran kategorisine girdiğini söylemek mümkün. Özellikle bir iki yemeğin fiyatının gereğinden fazla pahalı olduğu söylenebilir. Bununla beraber bütün yemekler paylaşıldığı için aslında kişi sayısı kadar ana yemek almaya gerek olmuyor. Yerli şarap içtiğinizi de varsayarsak bu durumda ödediğiniz hesap yediğiniz yemek leezti ve aldığınız hizmet kalitesi ile orantılı oluyor.

Genel olarak biz La Petite Maison’u çok sevdik. Romantik yemekler, kutlamalar ve özel günler için iyi bir alternatif. Bayanlar dilediğiniz gibi şıklanıp gidebilirsiniz, bu mekanda göze batmayacağınız kesin.

Güncelleme: La Petite Maison, İstinye Park’a taşındı.

image-1

La Petite Maison

Maçka Caddesi No 33 B

Tel: 232 02 32