FIVE ROADS BACK HOME – EVE DÖNEN BEŞ YOL /PHILIPP RATHMER

6 Haziran 2014

IMG_5348 copy    6.06.2014 – 29.06.2014

    MGSÜ Tophane-i Amire KSM
    Beyoğlu, İstanbul

1968 yilinda Dusseldorf’ta doğan Philipp Rathmer uluslararasi moda, yasam tarzi be reklamcilik gibi alanlarda sanatini icra eden bir fotografçı.

Philipp Rathmer: “Bu sorun, dünyada unutulmaya yüz tutmuş ihtilaflardan biri olma özelliğini taşıyor. Ermenistan ve Azerbaycan, çoğunluğunu Ermenilerin oluşturduğu bir sınır bölgesi olan Dağlık-Karabağ konusunda neredeyse yüz yıldır mücadele halindeler. İki eski Sovyet cumhuriyeti arasındaki bu ihtilaf, 1992 yılındaki kanlı savaşla zirve noktasına ulaşmış ve Ermenistan silahlı kuvvetlerinin Dağlık-Karabağ ve civarındaki bölgeleri işgal etmesiyle onbinlerce insan hayatını kaybetmiş ve Azeri halkının büyük bir kısmı yerlerinden olmuş.

IMG_5362 copy

Bugun hala kendi ülkelerindeki kamplarda mülteci olarak yaşayan insanlarım fotoğraflarını çekmek üzere 2012 yılının Temmuz ayında Azerbaycan’a gittim. Hikayeleri yüzlerinden belli olsun diye onları, siyah bir fon önünde fotoğrafladım. Yüzlerinde yaşadıkları acılar ve bir gün evlerine, işgal altındaki bölgelere, EVE DÖNEN BEŞ YOL’dan birine dönebileceklerine dair umutları görülüyordu.

IMG_5385 copy

Yorum yapılmamış

    Yorum Yaz