Instagram’ın en popüler sergisi: WONDER

24 Temmuz 2016

Sanata bakmak mı fotoğraf çekmek mi sorusunu sorduran bir sergi olmuş WONDER. Ziyaretçilerin Renwick Gallery’yi gezerken ellerinden telefonlarını düşürmemeleri serginin küratörü Nicholas R. Bell’i hem şaşıtmış hem de çok sevindirmiş. Galerinin girişinde “Photograhpy Encouraged” yazısı ile de fotoğraf çekilmesine desteklerini açıkça belirtmişler zaten.

Renwick Gallery ABD’nin sanat müzesi olarak kullanılmak üzere yapılan ilk binasıymış. 1861 yılında William Wilson Corcoran’ın sanat koleksiyonunu sergilemek için yapılmış. Kısa süre sonra iç savaşın çıkması ile birlikte binaya Kuzey Ordusu tarafından el konulmuş ve 1869’da Corcoran’a iade edilene kadar ordunun idare binası olarak kullanılmış. Binanın tekrar müze olarak kullanılabilmesi için gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra 1874 yılında Corcoran Sanat Galerisi olarak kapıları açılmış. Corcoran daha büyük bir müze satın alınca binayı uzun süre mahkeme olarak kullanan federal hükümete satmış. 1965 yılında da Smithsonian Enstitüsü binayı satın almış ve Smithsonian Amerikan Sanat Müzesi’nin bir parçası haline gelmiş.[1]

Son iki yıldır kapsamlı bir tadilatta olan galeri 13 Kasım 2015’ta WONDER sergisi ile tekrar açıldı. WONDER sergisi güncel sanatın dokuz temsilcisinin[2] alan odaklı yerleştirmelerini sergiliyor. Serginin küratörü Nicholas R. Bell, serginin amacının ziyaretçilerin dikkatini tarihi yapıya ve restorasyonun güzelliğine çekmek olduğunu belirtmiş. Bu sebeple de dokuz sanatçının her birine galerinin farklı bir odası tahsis edilmiş. Sözü edilen sanatçıları hepsinin ortak noktası alan odaklı büyük yerleştirmeler yapmaları ve bu yerleştirmelerde mermer, dikiş ipliği, index kartı gibi alışılagelmemiş malzemeler kullanmaları.

Sergi ne yazık ki temmuz ortasında sona erdi ama bütün eserleri http://renwick.americanart.si.edu/wonder adresinde görebilirsiniz.

DSC00493

Gabriel Dawe

Gabriel Dawe’in eseri ilk bakışta ışık huzmesi gibi görünse de bu göz yanılmasını farklı renklerde dikiş iplikleri kullanarak ile sağlamış. Gabriel Dawe, bu yerleştirmeyi yaparken çocukluğunun geçtiği Mexico City ve şimdi yaşamakta olduğu Doğu Teksas’ın gökyüzünden ilham almış.

IMG_7143

Gabriel Dave

DSC00495

Tara Donavan

Tara Donavan’ın yerleştirmesi, kürdan, kamış, bant ve index kartı gibi özelliksiz malzemelerle ne olduğunu çok da çözemediğiniz sonuçların çıkacağının kanıtı gibi.

DSC00498

Patrick Dougherty

Patrick Dougherty’nin kuru dallarla yaptığı ve kuş yuvası görünümündeki yerleştirmede Dougherty dalların eğilmek istediği yöne uyarak çalışmış.

IMG_7160

Janet Echelman

Janet Echelman’ın yerleştirmesi şiddeti 9 büyüklüğündeki Tohoku depremi ve tsunamisi sırasında Pasifik Okyanusu’nda ortaya çıkan enerjiyi tasvir ediyor. 11 Mart 2011 yılında Japonya2da gerçekleşen doğal afet dünyanın ekseninde kayma ortaya çıkarmış ve bir günün saniyenin milyonda biri kadar kısaltmış.

Yolunuz Washington, DC’ye düşerse Renwick Gallery’yi mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

[separator type=”thin”]

IMG_7168

Renwick Gallery

Her gün 10:00-17:30

Pennsylvania Avenue 17th Street NW

Washington, DC

[1] Renwick Gallery’nin tarihi ile ilgili bilgileri linkte makaleden aldım. http://www.citylab.com/design/2015/11/how-americas-oldest-art-museum-building-got-a-high-tech-makeover/414642/

[2] Jennifer Angus, Chakaia Booker, Gabriel Dawe, Tara Donovan, Patrick Dougherty, Janet Echelman, John Grade, Maya Lin, ve Leo Villareal

Yorum yapılmamış

    Yorum Yaz