New York Rehberi: “Coney Island”- New York’ta Fantastik bir Dünya

16 Ocak 2017

New York’tayken Coney Island’ı planlarımıza ekleyip eklememek arasında kalmıştık. Tesadüfen önümüze düşen bir programda, ertesi akşam Alice Cooper, Johnny Depp ve Joe Perry’den oluşan Holywood Vampires grubunun konseri olduğunu görünce daha fazla düşünmemize gerek kalmadı. New York’ta her an karşınıza kimin ve neyin çıkacağı belli olmaz, bu aklınızda olsun. Konser vesile oldu ama Coney Island mutlaka görülmesi gereken bir yer. En iyi nasıl anlatılır diye düşündüğümde aklıma gelen ilk kelime fantastik oldu. Herhangi bir eğlence parkı gibi düşünmeyin. Bambaşka bir dünya.

Biraz tarihçe

New York’ta Brooklyn’in en güneyinde bulunan Coney Island bir zamanlar Lenape Kızılderilileri tarafından “land without shadows” yani gölgesiz toprak olarak bilinirmiş.  New York nüfusunun artmaya başladığı 1800’lü yıllarda Manhattan’a olan yakınlığı sayesinde Coney Island hem turistler hem de deniz kenarına kaçmak isteyen New Yorklular arasında epey popüler olmuş. Önce oteller açılmaya başlamış. Otelleri eğlence parkı takip etmiş. 1884’te açılan Gravity Switchback Railway’in ilk modern roller coaster olduğu kabul ediliyor. Coney Island’ın Luna Park’ı ilk olarak 1903 yılında açılmış. Diğer eğlence parklarıyla beraber Coney Island 19. yüzyıl sonundan II. Dünya Savaşı sonuna kadar ülkenin en büyük eğlenceli parkı olmuş.

Coney Island’da Ne yapılır?

Latin Amerikalı göçmenlerin en çok yerleştiği yerlerden biri olan Coney Island’da New York’un Manhattan’da göremeyeceğiniz başka bir yüzünü görürsünüz. Çeşit çeşit roller coasterlara binip çocuklar gibi eğlenirsiniz. Zaman zaman düzenlenen sokak sanatı etkinliklerine katılır, sergileri gezersiniz. Denize girersiniz. Akşam da Ford Amphithater at Coney Island Boardwalk’ta konsere gidersiniz.

 

Coney Island’da Ne Yenir?

 

Coney Island’a gidip de hot dog yemeden dönülmez. 1916 yılında küçük bir büfe olarak açılan meşhur hot dogcu Nathan’s Famous zamanla Amerika’nın en bilinen markalarından biri olmuş.

Yemek yiyebileceğiniz diğer yerler:

Tom’s Coney Island – 1229 Boardwalk W.
Footprints Cafe – 1521 Surf Ave.
Gargiulo’s – 2911 West 15th Street
Parkview Diner – 2939 Cropsey Ave.
Steeplechase Beer Garden – 1904 Surf Ave. at MCU Park
Nathan’s Famous – 1310 Surf Ave. & 1129 Boardwalk
Totonnos Pizzeria Napolitano – 1524 Neptune Ave.
Ruby’s Bar and Grill – 1213 Riegelmann Boardwalk
Grimaldi’s Pizza – 1215 Surf Ave.

 

 

Nathan’s in Coney Island

Nasıl gidilir?

Stillwell Avenue istikametine doğru D, Q, N veya F trenine binebilirsiniz. Manhattan ortasından yaklaşık 45-60 dakikada varırsınız.

Ne zaman gidilir?

En büyük parklardan Luna Park 8 Nisan’da açılıyor. Temmuz ve Ağustos ayları çok sıcak olduğundan gündüz denize girip akşamüstü parka geçebilirsiniz.

Luna Park

1000 Surf Avenue
Brooklyn, NY 11224