İzmir’in Kuzeyinde Adını Foklardan Alan Foça

14 Şubat 2017

Sonbaharda üç ayımı Alaçatı’da geçirdikten sonra Kasım sonunda İstanbul’a geri dönmüştüm. O zamandan beri Alaçatı’ya ilk kez geçen hafta perşembe günü gittim. Ama bu seyahatin esas kazanımı İzmir’den rotayı kuzeye kırıp yarım gün geçirmek üzere gittiğimiz Foça oldu. Havaalanından arabayla yaklaşık bir saatte Foça’ya varılıyor. Yaklaştıkça yol üzerinde Foça’dan çok Phokaia yazılı tabelaları görebilirsiniz. Foça’nın adı antik dönem ismi olan Phokaia, eski Yunanca’da “fok” anlamına gelen Phoke kelimesinden geliyormuş. Adıyla uyumlu olarak Foça, 1991 yılında Türkiye’de oluşturulan ulusal fok komitesince pilot bölge seçilmiş. Foça açıklarındaki ıssız adaların mağaralarını kullanan fokları korumak için bu mağaralara giriş yasaklanmış. Bu arada yeri gelmişken yaz aylarında bu adalara tekne turları da yapılıyormuş.

Foça

Foça İskele

Foça’da sahil boyunca kıvrılarak uzanan Aşk Caddesi’nde kısa bir yürüyüş yaptıktan sonra en çok sıra sıra balıkçı sandallarının dizili olduğu eski iskeleyi sevdiğimize karar verdik. Şubat ayında hafta içi bir gün gitmiş olsak da etraf oldukça hareketliydi. Balıkçılarla sohbet edip, en çok kefal ve kupa balığı olduğunu öğrendikten sonra gözümüze kestirdiğimiz Sardalya Meyhanesine oturduk. Izgara kalamar, roka domates salata, biraz peynir biraz kavun ve bir porsiyon barbunla son derece masum bir ziyafet çektikten sonra eski evlerin olduğu ara sokakları gezmeye başladık.

Geleneksel Foça evleri üç gruba ayrılıyormuş: Kule evler, Bitişik Düzen Evler ve Tek Ev Tipi. Yükseklikleri genişliklerinden daha fazla olduğu için Kule Evler denilen evler, Foça’nın dışında, terkedilmiş ya da halen yerleşme yeri olan köylerde bulunuyormuş. Bitişik Düzen Evler, bir sokak içerisinde karşılıklı ve bitişik düzende, yan yana yapılmış olan evler. Tek Ev Tipi ise ayrık düzende ve sıvasız yığma taş yapılara deniyormuş.

Foça Evleri

Foça Evleri

Şeytan Hamamı, Pers Mezar Anıtı, Kybele Açık Hava Tapınağı gibi Foça’da görülecek bir çok tarihi eser ve kalıntı da var ama bizim bu sefer vaktimiz yoktu. Bir daha sefere mutlaka eksiklerimizi tamamlayacağız.

Foça fotoğraflarını satın almak isterseniz ArtandtheStreetShop sayfamıza bakabilirsiniz.