Calıfornıa Cevizi ile Doğa İçinde bir Hafta Sonu – İğneada

14 Nisan 2016

IMG_1640 California Ceviz Komisyonu’nun  nazik daveti sayesinde geçtiğimiz hafta sonu hem İğneada Longoz Ormanları’nı görmüş oldum hem de uzman diyetisten İpek Ağaca Özger’den spor yapanların nasıl beslenmeleri gerektiği, özellikle de cevizin faydaları hakkında tüyolar almış oldum. Anlayacağınız bu yazı biraz sporla, biraz sağlıklı beslenmeyle biraz da doğa ile ilgili bilgi içerir.

California Ceviz Komisyonu (http://www.californiawalnut.com.tr) kar amacı gütmeyen bir kuruluş, dolayısıyla herkesin ilk aklına geldiği şekilde bir ceviz markası değil. Bizi niye ilgilediriyor diye sorarsanız yediğimiz cevizlerin çoğu ithal edildiği için. Marketlerden paketlenmiş olarak aldığımız ceviz markalarının kendileri yerli olsa da içindeki cevizlerin bir kısmı ithal ediliyormuş. Ceviz mobilya merakımız yüzünden o kadar çok ağaç kesmişiz ki sonunda yeterli ceviz verecek kadar ağacımız kalmamış. Bundan sonra siz de aldığınız paketlerin arkasına bakarsanız nerenin cevizini yediğinizi öğrenebilirsiniz.

FullSizeRenderCevizin faydalarını hepiniz az çok duymuşsunudur. Ne de olsa artık hepimiz küçük çaplı diyet ve sağlıklı beslenme uzmanı olduk. Bu işin gerçek uzmanı olan İpek Hanım da cevizin hem protein hem de antioksidan kaynağı olduğunu ve özellikle spor yapanlar için kan şekerini düzenleme özelliği ile de çok faydalı olduğunun altını çizdi. Longoz ormanlarında yaptığımız doğa yürüyüşümüz sonunda kendisinin tarifiyle hazırlanıp otelde bizi bekleyen (yanlış hatırlamıyorsam) ceviz, muz, light süt ve bal karışımından hazırlanan içecek de yorgunluğumuzun tamamını almasa da çoğunu aldı diyebilirim.

Bütün bu bilgilerin yanı sıra haftasonun en güzel kısmı tabi ki longoz ormanlarında yaptığımız yürüyüş oldu. Longoz ormanlarını uzun süredir duyuyordum, ara sıra fotoğraflara da rastlıyordum ama dürüst olmak gerekirse tam da ne olduğunu bilmiyordum. Longoz genel olarak denize doğru akan derelerin taşıdıkları alüvyonların birikerek setler oluşturmasıyla dere ağızlarının kapanması sonucu ortaya çıkan bir ekosistem olarak tanımlanıyor. Bulgaristan ile sınırı olan ve Türkiye’nin en uzun sahiline sahip bir kasaba olan İğneada’daki Longoz Ormanları Milli Parkı’nın 3155 hektarlık bir alanı var. Tam anlamıyla balta girmemiş bir orman. Mlli park olması sizi yanıltmasın, yanınızda ormanı bilen bir rehber olmadan kaybolacağınız kesin. Ağaçları boğarak öldüren ağaç dalı kalınlığında sarmaşıklar, sarmaşıkları öldüren kurtlar, kurtları yiyen ağaçkakanlar, kısaca doğanın gücünü ve insan eli değmese kendi içerisinde nasıl bir yaşam döngüsü olduğunu yakından görmek gerçekten etkileyici. Yürüyüşünüz sırasında 15 dakikalık hareketsiz duracağınız kuş dinletisi de her gün kulağınızı tırmalayan kötü seslerin üzerini örtmesi için iyi bir fırsat olacaktır.

FullSizeRender copy 2İğneada’nın kasaba merkezi ise ne yazık ki son derece bakımsız ve özensiz bir yapılaşmanın kurbanı olmuş. Çok güzel bir sahil kasabası olabilecekken yol kenarına dikilmiş birbiriyle uyumsuz çirkin binalarla kaplı bir yer olmuş. Doğa geziniz sonrası kasabada şirin bir yerde bir çay içeriz, belki güzel bir balıkçı vardır diye hayallerle gitmeyin diye uyarıyorum. Ama longoz ormanlarını görmek için en azından bir kez gitmeye kesinlikle değer. Nükleer santralin buraya kurulmasının ne büyük bir katliam olacağını da kendi gözlerinizle görürsünüz.

FullSizeRender copy

  • Sağlıklı yemek için bulunması zor garip karışımlarla elde edilen besinler yemek zorunda olmadığımızın en büyük kanıtı ceviz. Sadece spor yapanlar için değil herkes için çok faydalı, yeter ki alerjiniz olmasın. Ceviz aynı zamanda da yağ oranı yüksek güçlü bir besin, o yüzden günde 3-4 taneden fazla da yemeyin. Herşeyin fazlası zarar ne de olsa.
  • Diyet kitaplarını genelde pek takip etmem fakat İpek Ağaca Özger’in Alfa’dan çıkan Renklerle Diyet kitabı gerçekten basit ve eğlenceli tariflerle dolu. Ayrıca o kadar güleryüzlü ve tatlı bir insan ki ben kendisini de çok sevdiğim için diyet niyetine olmasa da sağlıklı yemek niyetine deneyeceğim. Sayfasına bakıp siz de fikir edinebilirsiniz. http://www.ipekagaca.com
  • İğneada’ya nasıl gidilir? Doğa gezilerinin doğru adresi Bukla Tur‘un turları ile gidilir.  (http://www.bukla.com)