Atina’da Hafta Sonu Kaçamağı

7 Aralık 2017

Atina, bir kez gittiniz mi tekrar gitmek istediğiniz şehirlerden biri. Güzel bir şehir mi? Hayır, bence değil. Ama bir şehri sevmek için güzel olması gerektiğini de düşünmüyorum. Çok yer vardır; mimarisiyle, doğasıyla sizi büyüler ama yanına bir tık attıktan sonra bir daha seyahat rotanıza kolay kolay giremez. Atina o yerlerden değil.

Atina sevmesi çok kolay bir şehir. Yunanları sevmemek zaten mümkün değil. Her yaz akın akın Yunan adalarına gitmemizin Yunanlarla da bir ilgisi olmalı. Güler yüzlüler, rahatlar, kolay kolay sinirlenmiyorlar ve en önemlisi de hayattan keyif almayı biliyorlar ve seviyorlar. Dolayısıyla Atina’ya gelince de onların dalgasına kapılıp siz de bu keyif dünyasına dalmış oluyorsunuz.

Kapaki Cafe – (Athinaidos Street & 6 Agias Eirinis Square)

Atina gezmesi de çok kolay bir şehir. İki sefer gittim ama hiç toplu taşıma veya taksiye binmedim. Her yere yürüyerek gidebilirsiniz. Syntagma Meydanı’nı arkanıza alıp sağlı sollu mağazalarla çevrili Ermou Caddesi’nden dümdüz yürüyüp Monastiraki Meydanı’na varabilirsiniz. Monastiraki’nin biraz kuzeyinde ise Psiri’nin sokak sanatı ve grafitilerle renkleşmiş sokaklarını gezebilirsiniz.

Gazi ve Metaxourgeio mahalleleri de dönüşüme uğrayan ve gözde olmaya başlamış mahallelerden. Göçmenlerin yaşadığı bir sokaktan köşeyi dönerken karşınıza  yeni nesil bir kafe veya bir bar çıkabilir.

Bütün seyahat sitelerinde görülmesi gereken yerlerin başında Akropolis sayılmasına rağmen ben pek etkilendiğimi söyleyemeyeceğim. Ama ayıp olmasın diye bir kez gidip görebilirsiniz tabi.

Özellikle öğle yemeği için şiddetle tavsiye edeceğim bir yer var. Akşam yemeği için ise mutlaka rezervasyon yapın: Karamanlidika (52 Evripidou – Corner of Socratous)

Nancy’s Sweethome’da (Pl. Iroon 1) ise mutlaka bir tatlı yemelisiniz. Porsiyonlar aşırı büyük, haberiniz olsun.

Souvlaki için ise Tylihto Aiolou en popüler yerlerden biri.

En keyifli kafe-barlar Agias Eirinias Meydanı ve çevresindeki sokaklarda bulunuyor. Tailor Made (Pl. Agias Irinis 2), Spollati’yi (Aiolou 27) ve Kapaki Cafe’yi (Athinaidos Street & 6 Agias Eirinis Square) listenize alın.

Kolonaki de Atina’nın şık mahallerinden biri. Pek çok güzel lokanta, kafe ve butik dükkanlarla dolu sokaklarda gezmek bence çok keyifli.

Karamanlidika

Nancy’s Sweethome – 3 Plateia Iroon

 

Bit pazarı – Monastiraki