Armutlu’da İyi Pizza Çıtasını Yükselten Imperia Pizza & Sandwich

29 Mart 2017

Dün akşam, bazılarınızın Bodrum Yalıkavak’taki Baguetteria & Co.’dan tanıyacağınız, arkadaşımız Yigal Biçaço ve kardeşinin yeni pizza ve sandviç dükkanı Imperia Pizza & Sandwich’deydik. Bir yandan çeşit çeşit tartin ve pizzaları afiyetle yerken bir yandan da Yigal’in mutfaktan zaman bulduğu zamanlarda bize katılmasıyla dükkan ve mutfak ile ilgili bilgi alma şansımız oldu. Bilgi paylaşılınca değerlidir sözünden yola çıkarak tabi ki öğrendiklerimi şimdi sizinle de paylaşacağım.

Imperia ismi İtalya’nın kuzeyinde yer alan Fransa ile komşu denebilecek aynı isimli şehrinden geliyormuş. Menüde hem Fransa hem de İtalya’dan esintiler olduğu için dükkan için bir nevi ilham kaynağı da olan antik bir kalenin etrafında kurulmuş olan bu şehrin ismini seçmişler.

Imperia’da pizzalar organik un ve ekşi maya ile yapılıyor. Bu sayede de birbirinden lezzetli pizzaları art arda mideye indirdikten sonra bile genelde yaşadığımız şuraya uzanayım da midemi yayayım hissiyatına kapılmıyorsunuz. Ayrıca pizzalarımızı bitirdikten sonra gözlerimizle gördüğümüz için söylüyorum tabakta zerre kadar yağ yoktu. Pizzalarda kesinlikle dondurulmuş malzemeler kullanmıyorlar. Her malzeme gerekirse önceden pişiriliyor, soslanıyor veya marineleniyor. Zaten pizzanın hem lezzeti hem sunumu konusunda çok titiz olan Kemal Usta (Kemal Almaz) kendisinin en büyük eleştirmeniymiş. Eğer kendi sınavından geçemeze o pizzanın misafirlerin önüne çıkmasına imkan yokmuş.

 

Imperia’nın hem şık hem lezzetli tartin ve sandviçlerinin sorumlusu ise Emre Usta (İsmail Emre Çakır). Sandviçlerinde tabi ki kendi yaptıkları ekmekleri kullanıyorlar ve “fine dining” konseptini aratmayacak sunumlarda önünüze getiriyorlar. Pizzanızı beklerken hem bekleyişini kolaylaştırmak hem de iştahınızı iyice açmak için servis edilen sandviç ve tartinlerin de pizzadan aşağı kalır yanı olmadığını söyleyeyim.

Açık renk ahşap ağırlıklı bir dekorasyonu olan Imperia samimi ve leziz, arkadaş ve aile buluşmaları için ideal. Bazı yerleri o kadar çok seversiniz ki daha ordayken kimleri oraya götürmek istediğinizi düşünmeye başlarsınız. Imperia benim için tam da öyle bir yer. Benim listem uzun o yüzden havalar da güzelleşmeye başlamışken dışarıdaki masaları kapmak istiyorsanız elinizi çabuk tutun derim. Armutlu, bu gidişle her geçen gün yeni ve kaliteli yerlerin açılması ile benim gibi hem lezzet hem konsept arayışındakilerin öncelik verdiği mahallelerden biri olacak gibi gözüküyor.

[separator type=”thin”]

Imperia Pizza & Sandwich Shop
FSM Mah. Bilgi Sok. No.15/B Büyük Armutlu, Sarıyer
0212 323 5697

Haftanın her günü öğle ve akşam yemeği servisi için açık.

 

Yorum yapılmamış

    Yorum Yaz