Naftalin K. – Balat

1 Şubat 2015

naftalin9

Bülent ve Zeynep Hakgüder Yılmaz çiftinin eski dönemlere ve bu dönemlere ait eşyalara olan ortak tutkuları İstanbul’un en eski mahallerinden Balat’da önce bir eskici dükkanı daha sonra da bir kafe açmalarına sebep olmuş.

Bülent Bey önce sinema cihazları, analog kameralar gibi içinde bir mekaniği olan eşyaların koleksiyonunu yapmaya başlamış. Tematik koleksiyonları belli bir noktaya varınca yaklaşık iki sene önce bir eskici dükkanı açmaya karar vermiş.

naftalin5

Dükkanda 5 TL’den 5000 TL’ya kadar her keseye uygun bir şey bulmak mümkün. 1900’lerin başından 70’lere, 80’lere varan dönem eşyaları arasında pikaplar, plaklar, cam objeler, çalar saatler ve bavullar eski meraklılarını bekliyor. Şimdilik kıyafet bölümleri yok fakat kısa zamanda yanlarındaki dükkanda eski kıyafetler ya da daha moda ismiyle “vintage” kıyafetler de satmaya başlayacaklarmış.

Zeynep Hanım daha çok eşyaların hikayeleriyle ve insanlarla iletişimde olmakla ilgileniyor. Bunu da en iyi bir kafe açarak yapabileceğini düşünmüş. Naftalin K’da kendinizi anneanneniz veya babaannenizin evinizde hissedeceksiniz. Çocukluğunuzdan hatırlayacağınız bir tabak, bir fincan veya başka bir eşyayla karşılaşmanız çok olası.

naftalin6

Girişte size karşılayan sıcacık soba, pikapta çalan eski bir plak ve koltuklarda uyuyan kediler, hepsi sizi daha iyi hissettirmek için orda sanki. Çay ve kahvelerin hepsi Mardin’den geliyormuş. Zeynep Hanım’ın annesi ve anneannesinin yaptığı keklerden de mutlaka deneyin. Bizim şansımza beyaz çikolata soslu pancarlı çikolata kek düştü ve tek kelimeyle nefisti.

[separator type=”thin”]

naftalin2

 

Naftalin K.

Balat Mahallesi Yıldırım Caddesi

No:22/A Fatih

10:00-21:00

Yorum yapılmamış

    Yorum Yaz