Mücevher ustası Haçik Kelleci ile Kapalıçarşı’da Bir Gün

14 Aralık 2015

Haçik5miniÇevremdeki bir sürü insan sürekli aynı şeyleri yapmaktan, aynı yerlere gitmekten sıkıldığından yakınıp duruyor. Bazıları kendi başlarının çaresine bakıp değişik faaliyetler bulup, kendi planlarını kendileri yapıyorlar. Bazıları ise biraz daha hazıra konmaktan hoşlanıyor. Siz de eğer ikinci gruba giriyorsanız, sizin için özenle düşünülmüş  faaliyetler, buluşmalar ve etkinlikler düzenleyen ve aylık önerilerde bulunan Meepple‘a bir göz atmanızı öneririm. Üyelik hem çok kolay hem de ücretsiz. Ben de ilk Meepple deneyimimi bu hafta Mücevherde Hayalleri Gerçekleştiren Usta Haçik ile buluşmaya katılarak yaşadım.

 

Haçik4

Kapalıçarşı’da bir mıhlayıcı atölyesinde çıraklık yaparak başlayan Haçik Usta bu zanaatı hakkıyla devam ettiren sayısı bir elin parmaklarını geçmeyen birkaç ustadan biri. Haçik Usta, “Sanat, olmayanı var etmektir” diyor. Tıpkı mücevher sanatının bir kadının hayalindeki mücevheri yoktan var etme sanatı olması gibi. Ben hala hayalimdeki mücevherin ne olduğundan emin değilim diye hiç endişelenmeyin. Haçik Usta sizi karşısına oturtup sohbete bir başlasın, hayalinizdeki mücevherin nasıl da şekillendiğini göreceksiniz. Mücevher sahibini mutlu etmeli diyen Haçik Usta’nın kapısı gösteriş yapmak için mücevher isteyenlere ise kapalı.

Yolunuz Kapalıçarşı’ya düşerse Çuhacı Han’a gidip benim kapımı çalan hiç kimse müşterim değil misafirimdir diyen Haçik Usta’yı sorun. Mücevher kısmı size kalmış ama hoş sohbet konusunda hayal kırıklığına uğramayacağınızın garantisi de benden.[separator type=”thin”]

Haçik3

Aved Diamond
Çuhacı Han Alt Kat No:10 Kapalıçarşı-Eminönü/İstanbul
Tel: 0 212 526 08 38

Yorum yapılmamış

    Yorum Yaz