İtalyan Rivierasının En Güzeli Santa Margherita Ligure

24 Mayıs 2017

İtalyan rivierası denilince pek çok kişinin aklına Portofino gelir. Haksız da değiller. Fakat Portofino’nun hemen yanı başında sadece altı kilometre mesafede keşfedilmeyi bekleyen başka bir cennet daha var, Santa Margherita Ligure.  Bahar aylarında sahil boyunca yürüyüşler yapabileceğiniz, yazın denize girebileceğiniz, pastel renkli binaların çevrelediği Santa Margherita insana bir İtalyan filminin setindeymişsiniz hissini veriyor.

Santa Margherita’nın ana meydanı Piazza Caprera, sahilden içeri doğru girdiğinizde yan yana mağaza ve pastanelerin açıldığı geniş bir meydan. Meydanın ortasında ise göz alıcı güzellikteki barok kilise Chiesa di Santa Margherita d’Antiochia’yı göreceksiniz. Barok kilise örneklerinden bir tanesi de Chiesa di San Giacomo di Corte.

En turistik yerlerinden biri ise sık sık karşınıza yön tabelalarının çıkacağı Villa Durazzo. 1678 yılında Durazzo Ailesi tarafından yazlık ev olarak yapılmış olan Villa Durazzo, bir kez el değiştirdikten sonra 1973 yılında Santa Margherita Ligure Belediyesi’nin mülkü olmuş. Aynı zamanda müze de olan villanın bahçesinden Santa Margherita’nın en güzel manzaralarını yakalayabilirsiniz.

Deniz boyunca uzanan yolu takip ederek Portofino’ya kadar yürüyebilir veya arabayla gidebilirsiniz. Portofino’yla arasında kalan minik bir koy olan Paraggi’yi gördüğünüzde ise yeryüzünde cennet varmış diyeceğinize eminim. Büyüleyici olduğu kadar çok da küçük olan Portofino’da kalmaktansa daha dönmeden bir daha gelmek istiyorum dediğim nadir yerlerinden Santa Margherita’da kalmak çok daha iyi bir fikir.

Nerde Kalacaksınız?

Santa Margherita’da kalınabilecek en güzel otellerden biri koyun tam ortasında sahilin önünden geçen caddenin hemen üzerindeki Lido Palace Hotel. Otelin tadını çıkarmak için mutlaka deniz manzaralı odalardan birini isteyin. Odanızın yüksek penceresinden palmiyelerin arasından güneşin doğuşuna tanık olduğunuzda bana hak vereceksiniz.

Hotel Continental‘de Rapallo’ya doğru giden yolun üstünde kayalıkların üzerinde Santa Margherita’da kalmak için tercih edilebilecek bir diğer otel. Yaz aylarında giderseniz otelin kayalıklara yayılmış kendi plajından da faydalanabilirsiniz.

Daha lüks ve özel bir yer arayanlar için ise doğru adres Imperiale Palace Hotel.

Nerede Yiyeceksiniz?

Da Nello – Denizin kenarında, neredeyse ayaklarınızı suya değdirerek yemek yemek isteyenler buraya. Makarnaları şahane! Via A. Gramsci, 105, 16038 Santa Margherita Ligure Tel: +39 0185 286505

Da Nello

Da Michele – Şehrin iç kısmında kaldırımda da yeri olan tam bir İtalyan restoranı. Via G Amendola, 17, 16038 Santa Margherita Ligure Tel: +39 0185 283660

Ristorante Pizzeria Palma – Pizza yemeden dönecek değilsiniz herhalde. Piazza Martiri della Libertà, 9, 16038 Santa Margherita Ligure GE, Italy Tel: +39 0185 287436

Bar Piero – Güzel kokteyller ve hafif atıştırmalıklar için en iyi tercih. Pazar akşamı bile hareketli olan barda kokteyl sipariş verdiğinizde ücrete dahil olarak minik sandviçler ve şarküteri tabağı gelince şaşırmayın. Bar PieroVia V. Veneto, 6, 16038 Santa Margherita Ligure GE, Italy Tel: +39 0185 287514

İyi tatiller!