Akureyri ve Çevresi

23 Ağustos 2015

Reykjavik Akureyri arası arabayla 4.5 –  5 saat. Yol üzerinde Reykjavik’ten çok uzakta olmayan Borgarnes‘te manzara çok güzel. Kısa bir mola verip fotoğraf çekmeye değer. Yine yol üstu, kuzey’de Vatnsnes yarımadasında Hvitserkur‘a uğrayabilirsiniz. Sanki bir canavar su içiyor izlenimi veren kocaman bir kaya kütlesi. Monster Rock olarak da geçiyor ismi. Yol boyu doğayı ve gökyüzünü hayranlıkla izliyorsunuz. Dağların tepelerinde kar ve karlardan minik şelaleler oluşturarak inen sular var. Bu görüntüye genellikle 3’lü gruplar halinde otlayan koyunlar, inek ve atlar ekleniyor. Herhangi bir at çiftliğine girip İzlanda atlarını yakından görebilirsiniz.

Hvitserkur

Hvitserkur

Akureyri 2. büyük şehir. Kuzey’de olduğu için biraz daha serin. Bir tek ana caddesi var. Burada daha çok turistik dükkanlar var. Bu cadde üzerinde İzlanda tasarımı, müzik, ikinci el gibi bir çok seyin satıldığı Flóra‘ya kesinlikle girin. Tipik turistik bir dükkan değil. Biraz yukarıdaki Akureyrarkirkja‘yı gezin. Şehirde çok fazla yapacak bir şey yok, ama biz Lake Mývatn bölgesini gezmek için burayı ana merkez yaptık.

Goðafoss

Goðafoss

Turumuza ertesi gün Goðafoss‘la başladık. Tanrıların şelalesi anlamına geliyor. 10yy’da buraki kanun adamı hristiyanlığı kabul edince eskiden inandığı tanrıların heykellerini, sembollerini bu şelaleye atmış. İsmi burdan geliyor. Şelalenin her iki tarafında yürüyebiliyorsunuz.

2. olarak Lake Mývatn bölgesine geçtik. Burası volkanik bir alan. Göl ve çevresi çok güzel, çok huzurlu, tabiatı muhteşem. Kuş gözlemi için İzlanda’daki en iyi bölgelerden biri. Biz bu bölgede Dimmuborgir lav oluşumlarını ve Hverir Hot Spring‘i gezdik. Hverir çok etkileyeci. Sanki başka bir gezegendesiniz hissi veriyor. Burada iri ufaklı kaynar su ve çamur çukurları var. Her yerden buhar yükseliyor. Yoğun bir kükürt kokusu hakim burda.

Hverir

Hverir

İzlanda ısınma ihtiyacını büyük bölümünü jeotermal enerjiyle karşılıyor. Ayrıca musluktan akan sıcak su zaman zaman kükürt kokuyor. Bunun sebebi suyun jeotermal kaynaktan gelmesi. Bu bölgede meraklıysanız jeotermal kaplıca Myvatn Nature Baths var. Biz girmedik ama dışardan oldukça keyifli gözüküyordu. 3. olarak dönüş yolumuzda Grenjaðarstaður‘a gezdik. Burası eski bir çiftlik evi müzesi. Sadece yaz aylarında açık.

Burada otel Icelandair Hotels ve lokanta Kaffi Ilmur‘u önerebiliyoruz.

Borgarnes

Borgarnes

IMG_0365

Goðafoss

IMG_0387

Goðafoss

Lake Mývatn

Lake Mývatn

Dimmuborgir

Dimmuborgir

Hverir

Hverir

Hverir

Hverir

Grenjaðarstaður

Grenjaðarstaður

Grenjaðarstaður

Grenjaðarstaður

Grenjaðarstaður

Grenjaðarstaður