Romantik Yolun ve Instagramın En Güzeli Rothenburg ob der Tauber’i Seyahat Listenize Alın

5 Mart 2018

Almanya’nın Baverya bölgesinde ülkenin ortasından güneye uzanan Romantik Yol, uzun bir hafta sonu seyahati ile bitirebileceğinizden çok daha uzun bir rota. O yüzden eğer iki, üç günlük bir seyahat planlıyorsanız Romantik Yol’da özellikle gezmek istediğiniz yerleri belirleyip kendinize mini bir rota çıkarabilirsiniz. Bu arada ben de sürekli fotoğraflarını görüp merak ettiğim Rothenburg ob der Tauber ile ilgili araştırma yaparken Romantik Yol’dan haberdar oldum. Önceliğimiz Rothenburg o.d.t. olduğu için de yolculuğu ona göre planladık. Rothenburg o.d.t.’ye gitmenin en kolay yolu Stuttgart Havaalanı’ndan araba kiralayarak gitmek. Yaklaşık 140 km olan yolda durup gezmeniz gereken yerler de var tabi. Rotanızdan çok sapmanıza gerek olmadan Waiblingen, Backnang ve Schwabish Hall’ü mutlaka gezmenizi tavsiye ederim. Özellikle Schwabisch Hall‘a bir kaç saatinizi ayırın.

Rothenburg o.d.t. duvarlarla çevrili masalsı bir Orta Çağ şehri. Herşey olduğu gibi korunmuş. Otellerin, dükkanların, pastanelerin tabelaları bile şehrin bu tarihi görüntüsüyle uyum içinde. Bizdeki gibi tabela kirliliği şehri kuşatmamış. Hem duvarları hem panjurları pastel tonlara boyanmış, ahşap çıtalarla süslenmiş biribirinden sempatik Orta Çağ binalarını görünce Almanya’nın bu bölgesine daha önce niye gelmemişim deme ihtimaliniz yüksek. Diğer küçük şehirlerde olduğu gibi Rothenburg o.d.t.’nin en büyük meydanı Marktplatz özellikle her sene kurulan Noel Pazarına ev sahipliği yapmasıyla meşhur. Marktplatz’a açılan sokaklara gire çıka şehri rahatlıkla gezebilirsiniz.

Şehri çevreleyen duvarların üzerinde yürüyüş yapabileceğiniz üstü kapalı ve dar bir yol da var ama biz açıkcası pek etkilenmedik. Lucca‘da surların üstüne yapılmış parktaki gibi güzel bir şehir manzarası görmeyi beklemeyin.

Rothenburg o.d.t.’de bizi en çok şaşırtan şeylerden biri Japon turist kafileleriydi. Şubat ayı gibi ölü bir sezonda gitmemize rağmen her bir sokaktan akın akın Japon grupları geliyordu. Grup halinde gezdikleri için fotoğraf çekmeye çalışırken hepsinin ilerlemesini beklemek dışında bir şikayetimiz yoktu tabi.

Seyahat öncesi okuduğum çeşitli yazıların hemen hemen hepsinde Schneeballen – Kar topu tatlısının mutlaka denenmesi gereken bir tatlı olduğunu okumuştum. Hakkaten pastanelerin vitrinleri bu tatlının çeşitleriyle doluydu. Ama bizim için büyük bir hayal kırıklığıydı. Katır kutur bir hamurun niye bu kadar popüler olduğunu anlayamadık. Deneyip denememek size kalmış tabi ana bana kalırsa meyveli turtalardan şaşmayın derim.

Marktplatz

Biz sadece bir gece kaldığımız için bir akşam yemeği hakkımız vardı, onda da turnayı gözünden vurmayı başardık. Zur Höll’e (Burggasse 8, 91541) gidip, kaburga yemeden dönmeyin sakın. Bunu okurken kaburga meraklısı bir insan olmama rağmen bunu söylediğim de aklınızda olsun. O derece güzeldi yani. Sonunda da bir apple strudel ısmarlayarak yemeğinizi taçlandırın.

Otel konusuna gelince, yola çıkmadan önce otel arayışlarım sırasında en çok önerilen otel Romantik Otel Markustrum’du. Biz de orayı seçtik, çok da iyi yapmışız. Resepsiyonda rezervasyonumuzu kontrol ettikten sonra seçmemiz için üç farklı oda gösterdiler. Çok kalabalık bir sezonda gitmediğimiz için herhalde otel boş, o yüzden jest yapıyorlar diye düşünmüştük. Döndükten sonra kuzenim ve eşiyle konuşurken ortaya çıktı ki onlar da birkaç sene önce orda kalmışlar ve onlara da aynı şekilde oda seçtirmişler. Size de denk gelmesi büyük ihtimal yani. Otel hem dışardan hem içerden çok güzeldi. Zamanda yolculuk yapmış hissi veren odalar hem geniş hem de konforlu. Soğuk mevsimde giderseniz de içiniz rahat olsun odalar çok iyi ısınıyor. Ayrıca kahvaltıdaki çeşit çeşit ekmeğin hepsini de çekinmeden deneyin. Bir diğer önemli nokta da arabayla otelin önüne kadar gidebilirsiniz. Sizin için arabanızı uygun bir yere park ediyorlar.

İyi gezmeler!

 

 

Romantik Otel Markustrum

 

Yorum yapılmamış

    Yorum Yaz